Co Trzeba Wiedzieć

Każda profesja ma swoje know-how. Są to rzeczy, które po prostu trzeba wiedzieć. Poniżej zamieszczam listę zagadnień z którym prędzej czy później się spotkasz. Wszystkie są ważne. Można je potraktować jak puzzle, które łączą się w jedną całość. Brak jednego z nich może zepsuć całą układankę.

Podstawy. Jako osoba stawiająca pierwsze kroki musisz od czegoś zacząć, prawda? Na początek proponuję poznanie podstawowych pojęć. Poznaj rynek od podszewki, dowiedz się jak działa, co ma wpływ na kursy walut, kto na nim gra. Jednym zdaniem: o co w tym wszystkim chodzi. Potem załóż konto demo i zobacz jak działa platforma.

metatraderAnaliza Fundamentalna. Obok analizy technicznej, jedna z podstawowych rodzajów analizy. Koncentruje się na danych ekonomicznych, polityce rządowej, warunkach geopolitycznych, wiadomościach globalnych i cyklach koniuktury gospodarczej. Bardzo szeroki temat, obejmuje m.in. Inflację, stopy procentowe, politykę banków centralnych, produkcję przemysłową, zatrudnienie i wiele innych.

Każdego dnia roboczego publikowane są raporty i wskaźniki makroekonomiczne, które pokazują stan gospodarki danego państwa. Część z nich ma spore znaczenie i każdorazowa ich publikacja skupia uwagę milionów traderów. Pod adresem http://www.forexfactory.com/calendar.php znajdziesz kalendarz ekonomiczny z najważniejszymi wydarzeniami. Obejmuje on wskaźniki dla najważniejszych walut świata (dolar amerykański, funt brytyjski itd.) Jak widać jest ich sporo. Na początek wystarczy znajomość tych mających największe znaczenie (są oznaczone czerwoną ikonką).

Analiza techniczna. Temat rzeka. AT polega na studiowaniu ruchów cen na wykresie. Jest precyzyjna i pozwala określać momenty wejścia i wyjścia z rynku, umieszczenie zleceń obronnych, poziomy, na którym możemy realizować zyski itd.

formacjeFormacje. Ceny układają się w kształty zwane formacjami. Jest ich sporo, pojawiają się często, każdą z nich możemy rozpoznać wg określonych reguł.

wskaznikiWskaźniki. Są matematyczną interpretacją cen. Za ich pomocą możemy identyfikować sytuację na rynku, mierzyć siłę wzrostów i spadków, wykupienie, wyprzedanie oraz wiele innych rzeczy. Generują sygnały, które pomagają podejmować decyzje kupna i sprzedaży. Masz do dyspozycji standardowe wskaźniki zamieszczone na platformie (MACD, Parabolic SAR, RSI itd.), ale możesz też skorzystać ze wskaźników tworzonych przez innych traderów, lub tworzyć własne.

swiece_japonskieTechniki Japońskie. Na przestrzeni setek lat Japończycy opracowali własne metody analizy rynków. W połączeniu z metodami stosowanymi na Zachodzie, świece japońskie są jednym z najskuteczniejszych narzędzi do gry. Tworzą również formacje, które trzeba znać.

Tworzenie systemów. Jako trader musisz mieć system dopasowany do własnych potrzeb. Powinieneś wiedzieć nie tylko jak go stworzyć, ale też dopracować, by był jak najbardziej skuteczny. Masz do dyspozycji setki narzędzi i miliony kombinacji.

Zarządzanie kapitałem i ryzykiem. Możesz mieć zyskowny system, ale jeśli nie zadbasz o te dwie rzeczy, prędzej czy później zbankrutujesz. Temat dość nudny, ale ma ogromne znaczenie.

Psychologia. Emocje i nawyki decydują o sukcesie lub porażce na rynku. Stres, chciwość, strach, oczekiwania, przekonania mają ogromny wpływ na naszą grę. Panuje powszechna opinia, że psychologia to ok. 80% sukcesu na giełdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *