Czego Potrzebujesz, by Zacząć?

Właściwie każde ciekawe zajęcie czy hobby wymaga odpowiednich narzędzi. Chcąc iść na ryby musisz mieć wędkę. Jedziesz na narty, potrzebujesz.. nart. A co jest potrzebne do spekulacji?

office_desk1

Sprzęt

Na początek wystarczy laptop lub komputer średniej klasy. Platformy do gry nie mają specjalnych wymagań, więc jeśli kupiłeś komputer kilka lat temu nie ma potrzeby kupować nowego. Zresztą sam się przekonaj instalując kilka różnych platform. Ja używam MetaTradera 4 i jego minimalne wymagania to:

# Windows 2000 / XP / Vista
# procesor 2 .0 GHz
# 512 MB RAM
# Rozdzielczość ekranu 1024×768 lub wyższa
# Łącze o przepustowości, co najmniej 36.6 Kbps
# Internet Explorer 7.0 / Mozilla Firefox 2.0

Na nieco słabszym sprzęcie też powinno być OK. Problem może się zacząć, kiedy dodasz zbyt dużo wskaźników i EA (to takie “roboty” automatyzujące handel). Sam program jak i cały komputer może wyraźnie zwolnić.

Na pewno lepszy sprzęt przyda się podczas korzystania z profesjonalnych programów do analizy rynków i testowania systemów. Mam na myśli np. TradeStation, MetaStock, Wealth-Lab czy inne kombajny o dużych możliwościach i większych wymaganiach systemowych.

Co do monitora, to kwestia wygody. Z doświadczenia wiem, że na panoramicznych gra się najwygodniej. Najlepiej, żeby miał przekątną 19″ lub więcej.

Oprogramowanie

Brokerzy dostarczają oprogramowanie do gry za darmo. Wiele platform posiada moduł analizy wykresów i możliwość testowania systemów. Sam korzystam z MetaTradera 4. Można go pobrać bezpośrednio ze strony producenta (www.metaquotes.net), lub wybranego brokera (np. www.fxpro.com).

Z czasem możesz uznać, że oprogramowanie dostarczone przez brokera Cię ogranicza. Bo np. jesteś fanem statystyk, lubisz testować, tworzyć wskaźniki, analizować rynki na milion sposobów i w ogóle “komplikować” sobie życie. Z myślą o Tobie tworzone są programy takie jak:

AmiBroker
MetaStock
OmniTrader
TradeStation
Wealth-Lab

To tylko wybrane przykłady. Jeśli jesteś jeszcze zielony w temacie, MetaTrader 4 w zupełności wystarczy.

Połączenie z Internetem

Grając na Forex dokonujemy transakcji online, stąd przymus posiadania stałego dostępu do Internetu.

Nie tyle ważna jest szybkość łącza, co stabilność. Przerwy w połączeniu mogą sporo kosztować. Problemy z połączeniem np. podczas zamykania pozycji nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Niektórzy zalecają zainstalowanie drugiego łącza, tak na wszelki wypadek. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie, jeśli gramy full-time i obracamy konkretnymi pieniędzmi.

I właściwie z namacalnych rzeczy to wszystko. Nie uwzględniłem biurka, krzesła i kubka na kawę, bo to takie oczywiste. Jak widzisz, większość z wymienionych rzeczy pewnie już masz, więc możesz zacząć już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *