Student i Guru

Pewien młody hindus zapragnął być oświeconym. Któregoś dnia spakował swoje rzeczy, pożegnał z rodziną i wyruszył w poszukiwaniu guru, który miał mu pomóc osiągnąć cel. Po długiej wędrówce dotarł do wioski w której spotkał guru. Poprosił go o naukę i zdradzenie sekretu jak stać się oświeconym człowiekiem. Guru zaprosił go do siebie.

GURU: Osiągnięcie stanu oświecenia jest całkiem proste. Oto co masz zrobić: wrócić do domu, każdego wieczora siadać przed lustrem i przez 30 minut zadawać sobie jedno i to samo pytanie. Pytanie brzmi: ?Kim jestem? Kim jestem? Kim jestem??
STUDENT: Z całym szacunkiem mistrzu, ale to nie może być aż tak proste.
GURU: Ależ jest, to prościzna. W wiosce są jeszcze inni guru.
STUDENT: W takim razie dziękuję bardzo, to ja może ich popytam.

Student wstał i wyszedł. Wychodząc spotkał kolejnego guru i zwrócił się do niego z tym samym pytaniem: jak stać się oświeconym.

GURU 2: To trudne i pochłania mnóstwo czasu. Musiałbyś dołączyć do moich wyznawców. Pracować ciężko, a za swoją pracę nie dostaniesz zapłaty. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment zdradzę Ci sekret.

Student był cały podekscytowany. Słowa guru dokładnie pasowały do jego wyobrażeń o drodze do osiągnięcia stanu oświecenia. Zawsze słyszał, że to trudne. Guru poinstruował go, że jego zadaniem będzie czyszczenie stajni po krowich odchodach. Jeśli będzie się starał, z biegiem czasu dostanie również inne obowiązki ? czyszczenie całej stajni, rozwożenie nawozu po polach, wyprowadzanie krów na pastwisko. Student przystał na te warunki i następnego dnia zaczął pracę.

Mijały dni, tygodnie, miesiące i lata. Student co jakiś czas dostawał nowe obowiązki. Po pięciu latach zaczął się niecierpliwić i zastanawiać nad oświeceniem. Poprosił guru o rozmowę.

STUDENT: Mistrzu, służyłem ci przez pięć długich lat. Nigdy nie narzekałem, nie opuściłem ani jednego dnia pracy. Pracowałem najciężej ze wszystkich twych pracowników. Czy mistrz myśli, że nadszedł czas abym dostąpił zaszczytu oświecenia?
GURU 2: Yhm, myślę że jesteś już gotowy. Oto co masz zrobić. Wróć skąd przybyłeś i każdego wieczora siadaj przed lustrem na 30 minut zadając sobie w kółko jedno i to samo pytanie: ?Kim jestem? Kim jestem? Kim jestem??

Student nie potrafił ukryć zdziwienia.

STUDENT: Przepraszam mistrzu, ale to samo powiedział mi inny guru pięć lat temu.
GURU 2: No cóż, dobrze ci powiedział.
STUDENT: Więc dlaczego ciężko pracowałem w tym smrodzie przez pięć długich lat?
GURU 2: Bo jesteś idiotą, oto dlaczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *