Richard Wyckoff – cytaty

Richard Wyckoff (1873 – 1934) – w wieku 15 lat podjął pracę gońca giełdowego na Wall Street. Od tamtej pory gra giełdowa wciągnęł go bez reszty. W wieku 25 lat założył własne biuro brokerskie dzięki czemu poznał wielu najlepszych i najbardziej wpływowych graczy swoich czasów. Analizował grę takich osobistości jak J.P. Morgan, Jessie Livermore, Andrew Carnegie czy Jay Gloud. Wszystko po to, by opracować własną technikę gry na giełdzie. Nauka nie poszła na marne, Wyckoff z czasem się wzbogacił.

Chętnie dzielił się wiedzą z innymi, napisał kilka książek: Stock Market Technique, How I Trade and Invest in Stocks and Bonds, Wall Street Ventures & Adventures Thru 40 Years, My Secrets of Day Trading Stocks. Wszystkie są uznawane za klasykę gatunku i wysoko cenione. Wiele z jego spostrzeżeń jest ponadczasowych i znajduje zastosowanie na dzisiejszych rynkach. Oto wybrane cytaty:

“We współczesnym świecie nie ma miejsca dla niewykwalifikowanych; ten, kto nie potrafi zapewnić sobie kompleksowej edukacji nie powinien liczyć na prawdziwy sukces. Wyszkolony człowiek ma wszystkie atuty pracujące na jego korzyść; niewyszkolony sprowadza na siebie wszystkie możliwości porażki.”

“Słuchaj co rynek mówi o innych, a nie co inni mówią o rynku.”

“Każdy, kto kupuje lub sprzedaje akcje, obligacje lub towary dla zysku i posługuje się inteligentną dalekowzrocznością jest spekulantem . Jeśli nie, jest hazardzistą. “

“Technika gry na giełdzie nie jest nauką ścisłą. Ceny akcji powstają w umysłach ludzi.”

“Za każdym razem, gdy nadzieja lub strach wypacza ocenę sytuacji, zamknij pozycję.”

“Mówiąc w przenośni, trader z małym kapitałem powinien działać na rynku jak autostopowicz. Ktoś inny ma samochód,  kierowcę, olej i benzynę. Kiedy nasz trader uważa, że samochód pojedzie w pożądanym przez niego kierunku wskakuje do środka i jedzie tak daleko, jak to możliwe. Kiedy zauważy, że samochód zatrzymuje się na czerwonym świetle, skręca za róg albo zaczyna jechać w innym kierunku, kończy się paliwo albo hamulce nie działają, wysiada i wie, że dojechał najdalej jak się dało. Wszystko co osiągnął dzięki tej transakcji było efektem skromnej zapłaty, a decyzja kiedy wsiąść i wysiąść nie wymagała większego wysiłku umysłowego.”

“Nikt, poza traderami z parkietu, nie powinien być na rynku przez cały czas. Ci, którzy grają w oparciu o taśmę w biurze powinni często zajmować neutralne pozycje. Niech się nie łudzą, że mogą brać udział we wszystkim, co dzieje się z ich ulubionymi akcjami. Powinni sobie robić przerwę od taśmy i iść na spacer albo wyjechać na jedno lub dwutygodniową podróż.”

“Neutralna pozycja oczyszcza umysł.”

“Trading nigdy nie powinien być nałogiem (jak palenie papierosów), który daje satysfakcję z wchodzenia i wychodzenia z rynku. Takie praktyki zaburzają ocenę sytuacji; myślenie zostaje zastąpione pragnieniem zawierania transakcji.”

“Zachowanie rynku podpowie Ci kiedy lepiej sprzedać niż kupić i vice versa. Nie interesuj się dlaczego insiderzy sprzedają lub kupują, interesuj się zachowaniem wykresu akcji, bo to on mówi prawdę.”

“Rynek zawsze mówi co masz zrobić. Mówi: Wejdź. Wyjdź. Przesuń stopa. Zamknij transakcję. Nie rób nic. Czekaj na lepszą szansę. Wszystkie te rzeczy rynek uświadamia Ci przez cały czas, musisz osiągnąć stan umysłu, w którym będziesz mógł ocenić rzeczywistość i składać zlecenia na podstawie wydarzeń z samego rynku -  z taśmy.”

“Twoja ocena sytuacji będzie gorsza od momentu, w którym zadecydujesz, że wiesz o rynku więcej niż sam rynek Ci mówi. Od tej chwili rezultaty będą niezadowalające dlatego, że w tym biznesie taśma jest szefem. Musisz przestrzegać jej poleceń i robić dokładnie to, co powie. Kiedy będziesz je wykonywał znajdziesz się na pewnej drodze do sukcesu.”

“W pewnym sensie czytanie wykresów jest jak czytanie muzyki. Twe wysiłki są skupione na poprawnej interpretacji pomysłów kompozytora i zaprezentowanej ekspresji. Wykresy średnich albo pojedynczych rynków odzwierciedlają idee, nadzieje, ambicje mas biorących udział w rynku i manipulanta posiadającego jedną akcję.”

“Taśma jest jak film. Każdej minut pokazuje co jest większe, czy popyt, czy podaż. Ceny nieustannie pokazują siłę i słabość rynku: siłę, kiedy kupujący dominują i słabość, gdy ofert sprzedaży jest więcej niż ofert kupna. Od monotonii po aktywność; od depresji po ożywienie, od szczytów do dołków ? taśma wszystko wiernie pokazuje. Wszystkie ruchy, małe i duże, demonstrują prawo popytu i podaży. Przenosząc wskazania taśmy na wykresy, by móc analizować i prognozować, trader jest w stanie wyciągać  trafne wnioski.”

“Nigdy nie spotkałem człowieka na Wall Street i spoza niej, który stale i nieprzerwanie zarabia. Ja sam, podobnie jak wszyscy, mam dobre i złe okresy.”

“Sukces w tradingu oznacza, że zyski są większe od strat. Jeśli ktokolwiek ci powie, że potrafi osiągać bezustanne sukcesy, spław go, bo liczy na twoją łatwowierność.”

“Ludzie osiągają sukces w biznesie, ponieważ gdy na początku popełnią błędy analizują je i unikają ich w przyszłości. Poprzez stopniowe zdobywanie wiedzy o fundamentalnych zasadach sukcesu stają się wytrawnymi biznesmenami. Jak wielu ludzi stosuje tę zasadę w inwestowaniu i tradingu? Niewielu przeprowadza jakiekolwiek analizy. Niewielu traktuje sprawę poważnie. Wchodzą na rynek, najczęściej dostają kopniaka, przez jakiś czas unikają ryzyka po czym wracają i osiągają te same rezultaty, potem znów unikają rynków nawet nie próbując stać się dobrymi traderami, czy inteligentnymi inwestorami. To błąd. Ludzie na poważnie biorą studiowanie medycyny, prawa, dentystyki albo poważnie podchodzą do prowadzenia biznesu. Tylko garstka zgłębia wiedzę o temacie (tradingu lub inwestowania), a powinni robić to wszyscy.”

2 myśli nt. „Richard Wyckoff – cytaty

  1. Zapoznałem się dopiero ostatnio szerzej z teorią Richarda Wyckoffa i zobaczyłem jak czyta się w realu wolumen skumulowany na falach. Muszę przyznać, że to naprawdę aktualna teoria i bije na głowę w swojej prostocie większość współczesnych “super systemów do łatwego zarabiania”. Lubię czytać książki dotyczące inwestowania na początku XX wieku, bo nie zmieniła się psychika inwestorów ani wiele mechanizmów – są mega aktualne, jak te cytaty.
    Wykorzystałem też kilka cytatów w swoim tekście i Richardzie Wyckoffie https://www.doradca.tv/richard-wyckoff-popyt-podaz-na-gieldzie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *