Od Zera do Tradera: Zaawansowany Początkujący

Dzisiaj druga część cylku Od Zera do Tradera. O tyle ważna, że dotyczy najtrudniejszego etapu i największej liczby traderów.

Świadoma Niekompetencja

Najdłuższy i najtrudniejszy etap. Zdajesz sobie sprawę, że trading wymaga wiedzy, zaczynasz dostrzegać osobiste ograniczenia i deficyt umiejętności. To początek zdobywania doświadczenia, ciężkiej pracy przed monitorem i nauki. Uczysz się, analizujesz, testujesz itd. Na tym etapie spotka Cię wiele trudnych doświadczeń i emocji. Większość ludzi nie daje rady i rezygnuje.

112Jak to wygląda w praktyce?

Marek z początku jest nieco rozczarowany tym, że trading nie jest tak łatwy jak się z początku wydawało. Jednak jest optymistą i uważa, że wystarczy poznać analizę techniczną, by osiągać zyski. Kupuje książki, czyta artykuły, przegląda fora i zadaje mnóstwo pytań. Spędzie długie godziny przed monitorem testując wskaźniki i systemy. Wierzy, że w końcu wpadnie na coś wyjątkowego.

Ulega zasłyszanym opiniom, bierze na poważnie wszystko co przeczyta. Szuka serwisów z sygnałami, czyta analizy i rekomendacje innych. Robi też analizy na własną rękę, ale nie do końca im ufa.

Ignoruje porady bardziej doświadczonych traderów: “A po co mi zarządzanie kapitałem? Ja chcę zarabiać!”. Ludzi, którzy burzą jego marzenia o milionach uważa, za nieudaczników. Myśli “Widocznie nie potrafią zarabiać i są kiepscy”.

Po jakimś czasie otwiera konto z realnymi pieniędzmi i zaczyna grać. Co prawda ma już wiedzę, ale nie ma jasno określonej strategii. Czasem kieruje się wskaźnikami, czasem analizą trendu, czasem analizą fundamentalną, a najczęściej emocjami. Nie gra systematycznie, jest jak chorągiewka na wietrze – co chwilę zmienia opinie. Po kilku stratach z rzędu zmienia również zasady gry, albo całkowicie porzuca używany system i szuka innego.

Konto zamiast puchnąć, topnieje. Marek nie bardzo wie dlaczego. Przecież robi tak, jak jest napisane w książkach. Poza tym, na forum ktoś mówił, że tak trzeba. Po wielu próbach i błędach zawsze to samo: straty. Otwiera kolejne konta, ale nijak nie potrafi zarabiać.

Pojawia sie frustracja i myśl o całkowitej rezygnacji z tradingu.

Poszukiwania Świętego Graala

Marek stara się znaleźć metodę, która pozwoli mu przewidzieć ruchy rynku. Uważa, że musi istnieć taka metoda, bo w końcu słyszał o traderach zarabiających miliony. Oni potrafią przewidzieć przyszłość, mają jakieś sekrety, a jego zadaniem jest się dowiedzieć jakie.

Czyta coraz więcej. Trafia na różnego rodzaju guru, którzy obiecują panaceum na wszystkie problemy. Wydaje mnóstwo pieniędzy na szkolenia. Mimo to jego wyniki nie ulegają poprawie. To jeszcze bardziej pogłębia jego frustrację.

Zaczyna się zastanawiać o co tak naprawdę tu chodzi?

Eureka

W końcu dochodzi do przełomowego momentu. Mimo setek godzin spędzonych przed monitorem, Marek nie znalazł sposobu na przewidywanie przyszłości. Ale zauważył, że nawet prosty system może przynieść zyski jeśli go dopracuje, będzie ograniczał straty i przestanie ryzykować zbyt dużo. Przestaje obwiniać rynek za swoje niepowodzenia i zaczyna pracować nad sobą: dyscypliną i konsekwentnym przestrzeganiem zasad strategii. Dociera do niego znaczenie zarządzania kapitałem.

To ogromny krok na przód.

CDN..

Zobacz też inne artykuły z tej serii:

Od Zera do Tradera: Początkujący
Od Zera do Tradera: Doświadczony Trader
Od Zera do Tradera: Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *