Od Zera do Tradera: Doświadczony Trader

Oto kolejny etap zdobywania kompetencji. Nazwijmy go “Doświadczony Trader”. W tym przypadku “doświadczony” nie koniecznie oznacza osiąganie stałych zysków, a raczej bagaż zdobytych doświadczeń (często przykrych). Ten okres to kwestia kilku, kilkunastu miesięcy. Z resztą długość jego trwania nie ma znaczenia, bo na tym etapie zaczyna się profesjonalna gra i regularne zyski. Innymi słowy – zawodowa spekulacja.

Doswiadczony TraderŚwiadoma Kompetencja

Posiadasz już wiedzę niezbędną do prawidłowej spekulacji. Znalazłeś lub opracowałeś strategię dostosowaną do swojej osobowości (bardzo, bardzo ważne!), potrafisz efektywnie zarządzać kapitałem. Wiesz czego możesz oczekiwać po rynku, doskonale zdajesz sobie sprawę z ryzyka i potrafisz nim zarządzać.

Przynajmniej teoretycznie.

Problemem na tym etapie jest własna psychika. Konsekwentne trzymanie się reguł nie jest rzeczą łatwą. Możesz mieć spore problemy z samodyscypliną albo problem z ucinaniem strat. Oprócz doskonalenia technik gry zaczynasz pracę nad sobą. Wiesz, że emocje takie jak stres, strach czy chciwość da się ujarzmić i uparcie do tego dążysz.

Pojawiają się pierwsze regularne zyski na koncie demo. Pierwszy miesiąc na plusie, potem kolejny i następne. Otwierasz realne konto. Zyski co prawda nie są oszałamiające, ale najważniejsze, że w ogóle są. Teraz już jesteś przekonany, że trading nie jest taki trudny. Wystarczy prosta, ale solidna strategia i można zarabiać, a zarządzanie kapitałem i ryzykiem są w tym wszystkim najważniejsze.

Jak to wygląda w praktyce?
Marek zaczyna pracować nad własną strategią. Własną przez duże “W”. Dopasowuje ją do swojej osobowości i stylu życia. Opracowuje klarowne reguły, szuka prostych i skutecznych rozwiązań. Nie szuka już “Świętego Graala”, zadowala się skutecznością nieco powyżej 50%. Wie, że wystarczy dopracować sposoby na ograniczanie ryzyka i zarządzanie kapitałem, by móc regularnie zarabiać.Szuka optymalnych rozwiązań, które pozwolą na optymalizację zysków.

Zdaje sobie sprawę, że psychika może płatać figle. Zaczyna się interesować psychologią inwestowania. Poznaje mechanizmy, które mają wpływ na podejmowanie decyzji. Próbuje zrozumieć samego siebie i znaleźć sposoby na ograniczanie emocji podczas gry. Poza tym skupia się na samodyscyplinie i żelaznym przestrzeganiu reguł. Wie, że ma to krytyczne znaczenie.

Zaczyna planować swoję grę. W rezultacie powstaje Plan Handlu.

Otwiera u brokera nowe konto. Teraz już dokładnie wie jak będzie grał. Jest ostrożny, unika niepotrzebnego ryzyka. Gra zodnie z opracowanymi przez siebie regułami i kurczowo się ich trzyma. Emocje odgrywają coraz mniejszą rolę. Wie co ma robić i stara się robić to dobrze. Nie przejmuje się stratami, bo wie, że są normalną częścią gry i w dłuższym terminie strategia przyniesie zyski. Raz zarabia, raz traci ale generalnie wychodzi na plus. Ogranicza czas spędzany przez monitorem, nie idzie na ilość, a jakość.

Jest już w pełni samodzielny, odpowiedzialny, polega wyłącznie na sobie. Przestaje sugerować się analizami i opiniami innych. Wierzy we własne możliwości i jednocześnie zna swoje słabości. Z każdym dniem jest coraz bardziej pewny siebie, ale pokorny wobec rynku. Praca nad własnymi słabościami przynosi rezultaty.

Kod rynku został “złamany”. Zaczyna się profesjonalna gra, bezmyślny hazard odchodzi w niepamięć.

CDN…

Zobacz też inne artykuły z tej serii:

Od Zera do Tradera: Początkujący
Od Zera do Tradera: Zaawansowany Początkujący
Od Zera do Tradera: Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *