7 Cech Dobrego Setupu

W poprzednim wpisie omówiliśmy ogólne zasady zawierania transakcji, dzisiaj zajmiemy się samymi setupami, czyli bardzo ważną częścią każdej strategii.

Sam używam technik popularnie zwanych price action. Szukam albo pojedynczych słupków (Słupków Pinokia) albo formacji złożonych z dwóch, trzech, sporadycznie większej ilości słupków. Ja po prostu kocham słupki. Oto przykłady setupów.

Wracając do tematu, czym jest dla mnie dobry setup? Musi posiadać poniższe cechy:

1. Prosty ? zawsze staram się maksymalnie uprościć to co robię i Tobie polecam to samo. Skomplikowane setupy wcale nie są lepsze od tych najprostszych, wbrew pozorom. Albert Einstein co prawda nie był traderem, ale kiedyś stwierdził:

Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.

I tego się trzymajmy.

2. Wyraźny ? setup musi być na tyle prosty, bym mógł go zauważyć od razu. Bez żadnych skomplikowanych pomiarów, obliczeń, obserwacji, analiz itd. Chodzi o to, że zaraz po włączeniu wykresu chcę móc stwierdzić,  że jest albo go nie ma. Kiedy się pojawi nie mogę mieć żadnych wątpliwości, że jest tym, czego szukam. Żadnego ?wydaje mi się, że to jest mój sygnał?, ?hmmm.. to mi wygląda na??. Chcę go widzieć czarno na białym. Poza tym, nie jestem analitykiem tylko traderem.

3. Zrozumiały ? dla mnie. Muszę wiedzieć dlaczego gram przy pomocy danego setupu. Poznaję go na wylot ? szukam informacji w książkach i Internecie. Chcę poznać zdanie innych na jego temat i znaleźć optymalne rozwiązania. Dzieki temu poznam go jak własną kieszeń ? jak wygląda, czego się mogę po nim spodziewać i dlaczego powinien zadziałać.

Nigdy nie używam czegoś, czego nie rozumiem. Wszystko ma być jasne i klarowne oraz zgodne z moimi przekonaniami.

4. Częsty ? lubię grać często, dlatego nie interesują mnie setupy, które występują rzadko. Dzięki częstemu występowaniu mogę selekcjonować sygnały i wybierać te, które uznam za najlepsze. Poza tym mam pewność, że setup wystąpi i nie muszę ślęczeć na wykresem kilkanaście godzin z ustęknieniem czekając aż się pojawi.

5. Zyskowny ? to chyba oczywiste. Nie potrafię programować, nie znam się na komputerowym testowaniu systemów, dlatego drukuję wykresy, biorę flamaster i zaznaczam to, co mnie interesuje. Potem sprawdzam zasięg ruchów po pojawieniu się setupów i widzę, czy da się zarobić, czy nie. Jeśli wszystko wygląda dobrze, biorę się za opracowanie reguł gry. Ale to temat na odrębny wpis.

6. W odpowiednim miejscu ? szukam setupów, które wystąpią w odpowiednim kontekście rynkowym. Przykładowo, jeśli chcę grać na załamania trendu szukam Słupków Pinokia, które są poprzedzone wyraźnym ruchem. Gdy pojawią się w konsolidacji zwyczajnie je zignoruję.

7. W odpowiednim czasie ? Forex daje swobodę decydowania o godzinach, w których będziemy grali. Mamy to szczęście, że nasz dzień obejmuje zarówno sesję europejską jak  i amerykańską. Lubię grać podczas tej pierwszej, dlatego sprawdzam czy mój setup pojawia się w tym czasie i jak często.

Przy strategiach gry na słupkach dziennych wymagam, by pojawiły się co najmniej dwa lub trzy okazje w ciągu tygodnia.

I to by było na tyle, w kolejnym wpisie przyjrzymy się przykładowemu setupowi i omówimy powyższe zasady w praktyce.

Zobacz też:

Nie Tak Szybko Kowboju! Sygnały Nie Są Wejściami, Wejścia Nie Są Sygnałami.
Trzy Słupki Odwrotu: Wprowadzenie

11 myśli nt. „7 Cech Dobrego Setupu

 1. Witam

  Gram przeważnie na wykresach pięciominutowych lub godzinnych, rzadziej na dziennych bo nie lubię gry długoterminowej.

  Pozdrawiam
  Adam Orzełek

 2. Marcinie,

  To wszystko kwestia wprawy. Jest mnóstwo skutecznych setupów np. dwa lub trzy słupki odwrotu. Proponuję rzuć okiem np. na http://www.trending123.com/patterns/Two-Bar-Reversal.html i http://www.mypivots.com/dictionary/definition/208/3-bar-reversal-pattern-3br

  Potem włącz wykres np. 5 min EURUSD i zobacz jak się zachowuje cena na dołkach i szczytach. Nie zawsze mamy tam książkowe przykłady, ale łatwo można zauważyć ciekawe rzeczy.

  Na niskich interwałach nie stosuję poziomów sr, linii trendu czy fibo. Interesuje mnie sam setup i kilka, kilkanaście słupków bezpośrednio przed nim. Na wyższych interwałach mam je na uwadze, ale nie traktuję ich jak wyroczni.

 3. Stawiam zlecenie buy stop albo sell stop w odległości 1 lub 2 pipsów od ostatniego słupka. Jeśli jest to niemożliwe (cena porusza się szybko albo trochę się spóźnię) składam zlecenie natychmiastowe. Mówię oczywiście o wykresach 5 min.

  Co do RR to średnio jest to ok 1:2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *