Nie Tak Szybko Kowboju! Sygnały Nie Są Wejściami, Wejścia Nie Są Sygnałami

Jedną z rzeczy, która znacząco poprawiła moje wyniki jest koncepcja setupów (sygnałów) i wejść. Temat jest interesujący i właśnie nim zajmiemy się w kolejnych kilku notkach. Poniższy wpis potraktuj jako wstęp, szczegóły w najbliższej przyszłości.

Idea, którą zaraz omówię jest banalnie prosta i jednocześnie ma ogromny wpływ na wyniki strategii. Niestety jest często pomijana na forach, w artykułach czy książkach.

Wyobraź sobie, że jesteś na polowaniu?

Jesteś myśliwym w samym środku lasu i masz zamiar upolować dzika. Bo jest sezon, bo dziczyzna jest smaczna, a koło łowieckie zarządziło odstrzał. Nie interesują Cię sarny, zające czy inne łosie. Dzik jest celem i to na niego czekasz. Nagle się pojawia. Rzecz jasna nie witasz go serią pocisków, bo po pierwsze nie przyszedłeś tu z AK-47, a po drugie nie jesteś John Rambo. Jako myśliwy musisz być precyzyjny ? dokładnie wycelować i oddać strzał w odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie. Jeśli wiesz co chcesz zrobić i jak zrobić to dobrze, polowanie zakończy się sukcesem.

W tradingu rynek jest lasem, dzik sygnałem, a naciśnięcie na spust wejściem.

Czym jest setup?

Powszechnie używa się pojęcia ?sygnał?, ale ?setup? wydaje mi się lepszym określeniem. Jest to warunek lub kombinacja warunków, które muszą się pojawić zanim zajmiesz pozycję. Innymi słowy, to okazja do kupna lub sprzedaży.

Do tworzenia setupów możesz użyć wskaźników i oscylatorów, formacji na wykresie, formacji świecowych, układów price action, poziomów Fibo itd. Miliony możliwości, jedynie własna kreatywność jest ograniczeniem.

Czym jest wejście?

Kiedy pojawił się setup nie wchodzisz na rynek od razu tylko czekasz na odpowiedni moment. Wejście jest potwierdzeniem, że zaistniała okazja przyniesie zysk (weź poprawkę, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności). Mówiąc inaczej, to pociągnięcie za spust w odpowiednim momencie.

Tutaj także mamy ogromny wybór. Możemy użyć poziomów cenowych, wskaźników, formacji świecowych, układów price action itd. Przykładowo, gdy pojawił się setup kupna czekamy aż cena osiągnie dany poziom lub pojawi się warunek, który zwiększy prawdopodobieństwo powodzenia transakcji.

Charlie Wright w swojej książce Trading as a Business przedstawił dwie reguły, które wejście musi spełniać:

?1# Zasada Wejścia ? wymaga, by cena poruszała się w spodziewanym kierunku przed wejściem na rynek. Jeśli nasz set-up wskazuje na długą pozycję powinniśmy wymagać od ceny, by poruszała się w górę w określony sposób zanim zajmiemy pozycję. Zachowanie ceny musi być potwierdzeniem set-up?u i zmusić nas do wejścia na rynek. (?)

2# Zasada Wejścia – polega na upewnieniu się, że nasze wejście gwarantuje złapanie każdego ruchu do którego złapania system został stworzony. Siła tej gwarancji jest dla mnie kryterium oceny rentowności wszystkich wejść. Za wadliwe wejście uważam takie, przy którym istnieje choćby najmniejsze ryzyko pominięcia dużego ruchu. To bardzo ważna reguła tworzenia systemów, którą powinieneś dokładnie przemyśleć.?

Zlecenie ma znaczenie

Radzę unikać zleceń po cenie rynkowej (natychmiastowych). Sam korzystam wyłącznie ze zleceń oczekujących: buy stop i sell stop. Ustawiam je na odpowiednich poziomach i czekam na aktywację. To pozwala na ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem.

Co mi to wszystko da?

Stosowanie powyższych idei ma wiele zalet:

Ogranicza liczbę transakcji ? pojawienie się okazji (setupu) nie zawsze kończy się wejściem i w efekcie otwierasz pozycje rzadziej;

Pozwala na większą precyzję ? zlecenia oczekujące dają możliwość dokładnego wyboru ceny po której wejdziemy na rynek;

Zwiększa skuteczność ? odpowiednio dobrane wejście pozwala uniknąć stratnych transakcji. Jeśli cena nie dotrze tam gdzie powinna zlecenie nie zostanie aktywowane. Kiedyś obliczyłem, że dzięki wejściom ilość stratnych transakcji zmniejszyła się o prawie połowę;

Zwiększa pewność siebie ? wiesz, że jeśli cena spełni określone warunki masz duże szanse na zysk. Stres jest wtedy znacznie mniejszy lub znika całkiem;

Ogranicza czas spędzany przed monitorem – ustawienie zlecenia oczekującego zwalnia Cię z konieczności ciągłej obserwacji rynku. Ustawiasz je tam gdzie trzeba i masz wolne aż do jego aktywacji.

CDN

Zobacz też:
7 Cech Dobrego Setupu
Trzy Słupki Odwrotu: Wprowadzenie

Trzy Słupki Odwrotu: Wprowadzenie http://fxmonster.pl/2010/12/10/trzy-slupki-odwrotu-wprowadzenie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *