Trzy Słupki Odwrotu: Gdzie Szukać Okazji


Gdyby każdy setup price action przynosił zyski trading byłby o niebo łatwiejszy. Prawidłowa selekcja to klucz do sukcesu. Nie bierzemy każdego setupu jaki się nawinie, szukamy tych z największą szansą na zysk.

Gra z trendem

Popularne powiedzenie trend is your friend jest już tak oklepane, że wielu początkujących traderów je ignoruje. Gra formacjami zapowiadającymi zwrot na rynku wbrew pozorom nie polega na łapaniu każdego szczytu i dołka. Licząc na załamanie trendu po pojawieniu się formacji będziemy mieli mnóstwo niepotrzebnych strat.

Gra z trendem polega na zajmowaniu pozycji zgodnie z jego kierunkiem, na odbiciach. W każdym trendzie występują korekty, które możemy wykorzystać. Ryzyko takich zagrań jest o wiele mniejsze niż w przypadku gry na załamanie trendu, a potencjalne zyski mogą być spore.

Na początku musimy ustalić w którą stronę biegnie trend. Najlepiej brać pod uwagę wyłącznie trendy na interwale, z którego korzystamy. Często można się spotkać z opinią, że trzeba szukać potwierdzeń na wyższych interwałach np. H4 albo 1D. Osobiście tego nie robię, bo wprowadza to niepotrzebny zamęt. Przykładowo mam świetny sygnał sprzedaży na wykresie M5, a na dziennym jest świeca wzrostowa i już pojawiają się wątpliwości czy warto wejść, czy trzymać się z boku i czekać na następną okazję. Wątpliwości rodzą emocje, a emocje prowadzą do strat.

Jeżeli na rynku mamy wyraźny trend nie ma problemu. Czekamy na korekty i wchodzimy na odbiciach.

Problem jest wtedy, gdy kierunku trendu nie sposób określić. Rynek często błądzi tworząc szczyty i dołki w ?przypadkowych? miejscach, których nie da się połączyć linią trendu. Jest na to prosty sposób.

Gram głównie na wykresach 5min. Jeśli nie widzę wyraźnego trendu ? trudno, trzeba sobie jakoś radzić. Zwracam wtedy uwagę na układ ostatnich dołków i szczytów. Jeśli zauważę Trzy Słupki Odwrotu na dołku, który jest wyżej od poprzedniego szykuję się do kupna. Z kolei Trzy Słupki Odwrotu na szczycie niższym od poprzedniego traktuję jako okazję do sprzedaży.

Wsparcia i opory

Granie na wsparciach i oporach to kolejna ciekawa technika. Szukamy obszarów, które były już testowane, najlepiej dwa razy. Rzecz jasna, na wsparciach szukamy sygnałów kupna, a na oporach sprzedaży.

Sytuacja musi być wyraźna

Szukamy okazji wyłącznie na wyraźnych dołkach i szczytach. Nie muszą być duże, mogą składać się z samej tylko formacji. Powinny mieć kształt litery V. Jeżeli nasza formacja pojawi się na płaskim rynku i sama jest niska, rezygnujemy z gry. Podobnie  w czasie dużej zmienności, gdy słupki zachodzą na siebie.


Zobacz też:

Trzy Słupki Odwrotu: Wprowadzenie
Trzy Słupki Odwrotu: Techniki Gry
7 Cech Dobrego Setupu
Nie Tak Szybko Kowboju! Sygnały Nie Są Wejściami, Wejścia Nie Są Sygnałami
Trzy Słupki Odwrotu: Zarządzanie Pozycją

3 myśli nt. „Trzy Słupki Odwrotu: Gdzie Szukać Okazji

 1. Mam pytanie czy ten setup wg. Ciebie byłby ważny po wyjściu ceny górą ponad słupek sygnalny.

  https://lh5.googleusercontent.com/-L6AyeT6hTQc/T46MYLNO7sI/AAAAAAAACkw/hNryK_NNqzU/s512/2012-04-18%252011.35RS.gif

  Pytam dlatego, że czytałem w jednym z wpisów, że najlepszy słupek nr. 3 jest ten, który jest wyraźnie dłuższy od poprzedniego. Tu ta zależność wystąpiła ale SL, ustawiony na szczycie sygnalnego byłby wybity górą pomimo iż cała formacja nadal trzymała.

 2. Janek: nie brałbym tego setupu pod uwagę z kilku powodów.

  Po pierwsze, jest za wysoki. Ma ponad 15 pipsów, czyli przekracza maksymalną dopuszczalną przeze mnie wielkość. Im wyższy setup, tym ciężej o dobry RR.

  Po drugie, środkowy słupek jest Słupkiem Pinokia i sam w sobie jest sygnałem zakończenia korekty. Trzeci słupek stanowi tego potwierdzenie, ale razem tworzą wysoką formację, co stwarza niebezpieczeństwo chwilowej konsolidacji. Obydwa słupki są wysokie i w takich sytuacjach często impet jest na wyczerpaniu, a stawianie SL na wysokości max trzeciego słupka jest dla mnie tym samym co wchodzenie w trwający ruch. Jeżeli akceptujesz SL powyżej 15 pipsów i trafisz na taką sytuację powinieneś go ustawić na szczycie, tam będzie bezpieczny.

  Po trzecie, idealna sytuacja to taka, gdzie:
  - środkowy słupek jest niski;
  - cena zamknięcia trzeciego słupka przekracza cenę minimalną słupka;
  - cała formacja ma poniżej 10 pispów wysokości;

  Wtedy jest możliwe ustawienie w miarę ciasnego SL w bezpiecznym miejscu. SL można ustawić też na słupku sygnalnym, bo będzie on bliski ekstremalnego punktu formacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *