Nie Pozwalaj Zyskom Rosnąć

W środowisku traderów można zauważyć wiele obiegowych mądrości, przy czym pozwalaj zyskom rosnąć to ścisła czołówka. Wpis będzie poświęcony idei tzw. zbyt szybkiej realizacji zysków. Mówi się o tym mało, prawie wcale. Nic dziwnego, w końcu brzmi to trochę? głupio?! Bo przecież zyski muszą rosnąć!

Czyżby?

W tradingu każdy kij ma dwa końce i wiele zasad wzajemnie sobie przeczy. Przykładowo pozwalaj zyskom rosnąć przeczy zasadzie nie bądź chciwy lub nie pozwól by zysk zamienił się w stratę. Każda z wymienionych zasad ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba się zastanowić co będzie korzystniejsze dla naszego stylu gry.

Druga strona medalu

Zdecydowałem się na ten wpis z dwóch powodów. Po pierwsze, przeglądając dzisiaj forum Forex Factory po raz tysięczny spotkałem się z frazą let your profits run! Po drugie, wiem, że w przyszłości czeka mnie to samo następny tysiąc razy.  Ludzie mają tendencję do powtarzania komunałów. Głównie dlatego, że brzmią fajnie, logicznie i ? wszyscy je powtarzają.

Podejrzewam, że większość traderów uprawia day trading. Z definicji polega on na otwieraniu i zamykaniu pozycji w czasie jednej sesji / tego samego dnia i łapaniu niewielkich ruchów. Oczywiście, trzymanie otwartej pozycji przez dłuższy czas nie jest błędem, ale efekty często są odwrotne od spodziewanych. Dlaczego? Na rynkach walutowych występują duże wahania i zysk łatwo może zmienić się w stratę.

Na pewno nie raz Ci się zdarzyło, że zysk w otwartej transakcji wyparował tylko dlatego, że chciałeś zarobić jeszcze więcej.  Mam na myśli sytuacje, w których byłeś już na plusie, zysk przekroczył poniesione ryzyko, a Ty dalej trzymałeś otwartą pozycję. Z jednej strony chciwość, z drugiej “bo tak się powinno robić!”. Innymi słowy, pozwalając zyskom rosnąć narażasz się na straty. Brzmi jak herezja? Na pierwszy rzut oka tak, ale zastanów się nad poniższym.

Powody, dla których warto wyjść za wcześnie

Rynek często zmienia zdanie. Włącz dowolny wykres, pomniejsz i zobacz jak to wygląda z perspektywy. Ceny zwykle nie biegną łagodnie, przypominają raczej odczyt sesjmografu. Pozwalanie zyskom rosnąć dobrze działa przy łagodnych trendach, a te niestety są rzadkością. Znacznie częściej można zaobserwować ruchy, które kończą się tak szybko jak się zaczęły. W rezultacie zyski mogą szybko zniknąć. Dlatego tak ważne jest ich zabezpieczanie i “zbyt szybkie” zamykanie pozycji.

Nie wiesz, gdzie rynek zawróci. To, że dotychczas wszystko szło zgodnie z planem nie oznacza, że dalej tak będzie. W każdej chwili może nastąpić cofnięcie, które zje sporą część zysków.  Lepszy pewny zysk z zamkniętej pozycji niż ten potencjalny z otwartej. Wyobraź sobie, że wspinasz się na nieznaną górę w gęstej mgle i całkowitej ciemności. Nie masz pojęcia jak daleko do szczytu i ryzykujesz, że idąc po omacku zgubisz szlak i spadniesz w przepaść . Jeden mały krok często dzieli od dużej katastrofy. Skoro nie wiesz gdzie jest szczyt więc lepiej załóż, że jest blisko.

Złapanie całego ruchu jest w praktyce niemożliwe. Śledząc wykresy historyczne łatwo określić poziom wejścia i zamknięcia pozycji. “O! Tu bym wszedł, a tu zamknął!”. W realnych warunkach jest już gorzej, bo nie widzimy końca ruchu. W związku z tym wczesne zamknięcie pozycji jest OK – jeśli już zarobiłeś wycofaj się i nie przejmuj tym, że cena dalej biegnie w zakładanym kierunku. Być może straciłeś okazję na większe pieniądze, ale przynajmniej masz już pewny zysk i masz wolne.

Zawsze możesz wejść z powrotem. Takie rozwiązanie może bardziej korzystne niż trzymanie otwartej pozycji. Przykładowo, gdy uda Ci się załapać na dość duży ruch i zysk jest zadowalający zamknij pozycję i poczekaj na kolejny sygnał wejścia w kierunku trendu. Dzięki temu możesz zyskać więcej. Dlaczego? Wyjaśnienie poniżej.

Okazji jest mnóstwo. Był setup, było wejście, są zyski, jest dobrze. Bierz co swoje i szukaj następnych okazji.

Zadbaj o centy, dolary przyjdą same. Powiększaj kapitał systematycznie małymi krokami. Jesteś traderem, nie inwestorem.

Podsumowując, nie twierdzę, że pozwalanie zyskom rosnąć jest złe, naprawdę daleko mi do tego. Zachęcam tylko do spojrzenia na sprawę krytycznym okiem z innej perspektywy. W tradingu istnieje wiele sprzeczności i dlatego na każdy problem trzeba spojrzeć z dwóch stron.

Jedna myśl nt. „Nie Pozwalaj Zyskom Rosnąć

  1. Świetny artykuł, zresztą jak większość na tym forum. Ale tego artykułu właśnie teraz potrzebowałem. Dzisiaj straciłem właśnie dlatego, że za bardzo pozwalałem zyskom rosnąć i musiałem zamknąć na minusie… Teraz będę pozwalał zyskom rosnąć ale z większą ostrożnością bo “Lepszy pewny zysk z zamkniętej pozycji niż ten potencjalny z otwartej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *