Inside Bar: Wprowadzenie

Całkiem popularny setup price action. Składa się z dwóch słupków i jest bardzo częstym gościem na wykresach, dlatego warto się nim zaprzyjaźnić.

Część źródeł przekonuje, że zapowiada zwrot na rynku, a część utrzymuje, że jest sygnałem kontynuacji. Z tego co zaobserwowałem w obydwu przypadkach Inside Bar sprawdza się kiepsko. Wystarczy rzucić okiem na dowolny wykres, by zauważyć, że po jego wystąpieniu zachowanie ceny wygląda na czysty przypadek. W związku z tym sam setup ma dla mnie zerową wartość prognostyczną.

To nie oznacza, że jest bezużyteczny. Jak dla mnie jest świetnym punktem zaczepienia, który pozwala na systematyczny trading i może stanowić podstawę do opracowania zyskownej strategii. Jak wspominałem we wcześniejszych wpisach granie na ?gołych? setupach nie jest mądrym posunięciem. Dopiero po dopracowaniu pozostałych elementów strategii tzn. wejść, wyjść etc. brzydkie kaczątko ma szansę zostać pięknym łabędziem;)

Trochę Teorii

Kryteria rozpoznania Inside Bars są proste jak linijka:

Pierwszy słupek jest dość wysoki i biegnie zgodnie z trendem. Drugi słupek jest krótszy i nie wystaje poza zasięg pierwszego słupka. Nie ma większego znaczenia czy jest spadkowy czy wzrostowy, najważniejsze by był schowany w pierwszym słupku.

Taka sytuacja świadczy o niezdecydowaniu na rynku, które możemy wykorzystać.

Japońskie spojrzenie na sprawę

W kraju kwitnącej wiśni podchodzą do sprawy bardziej szczegółowo. Na wykresach świecowych Inside Bar jest znany jako Harami, Krzyż Harami i formacja Gołębia.

Harami ? dwie świece o przeciwnych kolorach. W trendach spadkowych pierwsza świeca jest czarna, a druga biała. W trendach wzrostowych na odwrót.

Krzyż Harami ? druga świeca to tzw. Doji, czyli świeca o cenie zamknięcia równej cenie otwarcia.

Gołąb ?zapowiada kontynuację spadków. Obydwie świece mają czarne korpusy.

Japończycy zwracają szczególną uwagę na korpusy i wymagają, by korpus drugiej świecy nie wykraczał poza zasięg korpusu pierwszej. W formacji idealnej druga świeczka w całości (łącznie z cieniami) jest schowana w korpusie pierwszej. Modelowe formacje występują na instrumentach o małej płynności np. akcjach, na Forex pojawiają się raz na milion lat.

Kontynuacja czy zwrot?

Jeżeli trend jest wyraźny i nic nie wskazuje na to, by miał się zakończyć, formację traktujemy jako zapowiedź kontynuacji tzn. gramy na wybicia zgodne z kierunkiem trendu.

Mówiąc o zwrotach mam na myśli przede wszystkim zakończenie korekty, a nie załamanie trendu głównego. Inside Bar uznajemy za sygnał wyczerpania ruchu korekcyjnego i okazję do zajęcia pozycji zgodnej z kierunkiem głównego trendu.

Formację można też wykorzystać do gry na załamanie trendu, ale takie zagrania są ryzykowne i łatwiej stracić niż zarobić. A przecież nie chcemy sobie utrudniać życia, prawda?

Jedna myśl nt. „Inside Bar: Wprowadzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *