Formacje Objęcia (Outside Bars)

Jeden z najlepszych setupów krótkoterminowej price action. Występuje często i daje wiarygodne sygnały zwrotu na rynku. Jest lustrzanym odbiciem formacji Inside Bars. W formacji Inside Bar drugi słupek nie wystaje poza zasięg pierwszego. W przypadku Outside Bar jest odwrotnie – pierwszy słupek nie wystaje poza drugi.

Formacja zapowiada krótkoterminowy zwrot na rynku.

W terminologii japońskiej Outside Bars są znane właśnie jako formacje Objęcia. Jak wiadomo, Japończycy największą uwagę przywiązują do korpusów ? korpus drugiej świecy musi w całości obejmować korpus pierwszej. Wiarygodność formacji rośnie, gdy obejmuje też jej cienie. Im wyższy drugi słupek i im głębiej znosi wcześniejszy ruch, tym lepiej.

Objęcie Hossy ? formację poprzedza spadek cen. Pierwsza świeca ma czarny korpus niewielkich rozmiarów. Druga świeca posiada biały korpus i jest na tyle wysoka, że ?przykrywa? poprzednią świecę co oznacza, że byki przejmują kontrolę i należy spodziewać się wzrostów.

Objęcie Bessy ? formację poprzedza wzrost cen. Pierwszy korpus jest biały i krótki, a drugi biały i wysoki, w całości obejmujący korpus poprzedniej świecy. To świadczy o przewadze niedźwiedzi i można oczekiwać spadków.

Mniej znaną formacją jest formacja tzw. Ostatniego Objęcia, która zapowiada kontynuację trendu.

Gdzie szukać i jak grać

Zlecenia kupna i stop loss ustawiamy standardowo tzn. w ekstremalnych punktach formacji.

Formacji Objęcia Hossy i Bessy szukamy na korektach.

Ostatnie Objęcia interesują nas w trakcie trwania ruchów.

Potwierdzenia

Dla większej skuteczności można poczekać na potwierdzenie w postaci słupka biegnącego w zakładanym kierunku. W takich przypadkach zlecenia otwieramy ?z palca? na zamknięciu, chyba, że gramy wyjątkowo ostrożnie ? wtedy zlecenie ustawiamy po jego cenie ekstremalnej.

Warto zajrzeć

http://www.thepatternsite.com/BearEngulfing.html
http://www.thepatternsite.com/BullEngulfing.html
http://www.thepatternsite.com/LastEngulfBottom.html
http://www.thepatternsite.com/LastEngulfTop.html
http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=151592
http://trading-stocks.netfirms.com/tradingtriggers2.htm

14 myśli nt. „Formacje Objęcia (Outside Bars)

 1. Witaj, kolejny bardzo dobry art. Od siebie dodam że engulfing na korektach najlepiej łapie się wspomagając Fibo. Dla mnie na wyższych interwalach (pow. 4H) sprawdza się poziom około 50%. Jeszcze mała uwaga, warto patrzec na momentum budowania się świecy engulfingowej(zresztą każdej świecy ;) ) A może tematowi momentum poswiecilbys kolejny wpis? Pozdrawiam i czekam na następny odcinek ;)

 2. Kolejny ciekawy odcinek. Napisz coś więcej – na jakich TFach zagrywasz OB, jakich potwierdzeń używasz i dlaczego nie używasz Fibo :)
  Dzięki i pozdrawiam.
  Jacek

 3. Tak, taki wykres z objaśnieniem jak grasz wiele by ułatwił. A jeśli wstawiłbyś dodatkowo wykres z OB którego nie zagrałeś i napisał dlaczego też byłoby super – tylko nie wiem, czy nie chcę za dużo ;)

 4. Dzięki za pomoc ;) Jeśli chodzi o instrument to nie mam żadnych specjalnych preferencji. Niech to będzie powiedzmy jeden z majorsów i sytuacja podobna do tych, które zdarzają się najczęściej. :)

 5. Witaj,
  opisujesz opisujesz formację ostatniego objęcia jako formację kontynuacji. Czy ona się różni od formacji dna/wierzchołka ostatniego objęcia.
  Bo moje doświadczenia z tą formacją sugerują że ona raczej odwraca trend, że nie jest to formacja kontynuacji.
  Jakie są twoje kryteria wyboru oceny czy mamy do czynienia z formacją dna ostatniego objęcia czy po prostu ostatniego objęcia?
  pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *