Trader: The Documentary

Trading to sztuka, nauka, profesja czy hazard? Jeśli interesują Cię pieniądze i chcesz się dowiedzieć jak wygląda Wall Street od środka, to masz w rękach film, który Ty, twoja rodzina i znajomi powinni mieć (?) Pokazuje unikalne spojrzenie na handel kontraktami i wyjaśnia kulisy pracy na tym szaleńczym i pełnym napięć rynku.

Powyższy fragment pochodzi z okładki filmu Trader: The Documentary. Nakręcony krótko przed Czarnym Poniedziałkiem pokazuje m.in.  jak wygląda zarządzanie funduszem od środka.

Głównym bohaterem jest Paul Tudor Jones, żywa legenda Wall Street. Jeden z najlepszych traderów wszech czasów. W tamtych czasach zarządzany przez niego fundusz operował $130 mln. Dzisiaj jest to około… $18 miliardów.

Film wyemitowano w listopadzie 1987 r, a potem pojawił się w sprzedaży na kasetach VHS. Na początku lat 90-tych Jones zażądał  ich wycofania z obiegu, a sam zaczął skupować wszystkie dostępne kopie.

Przez wiele lat film był praktycznie nieosiągalny. Na Ebay ceny kaset VHS zaczynały się od $300 i dochodziły do ponad $1000. Czasem pojawiał się na Youtube, ale szybko znikał. Aktualnie można go obejrzeć tutaj:

http://financetrends.blogspot.com/2009/07/paul-tudor-jones-trader-documentary.html

Jakość fatalna, ale nie ma co narzekać – ważne, że film jest dostępny. Naprawdę warto obejrzeć.

Kilka ciekawostek o Paulu znajdziesz tutaj:

Guess What Paul Tudor Jones’ Three Private Islands Spell

Paul Tudor Jones

Wikipedia

Ponad dwadzieścia lat temu Jack Schwager przeprowadził z nim obszerny wywiad, który można przeczytać w książce Market Wizards. Polecam całą książkę, bo jest świetna. Niestety nie ukazała się w języku polskim.

Cytaty wybrane

Stratne pozycje zamykam od razu; jeśli przynoszą zysk to je trzymam? Kontrola ryzyka to najważniejsza rzecz w tradingu. Jeżeli pozycja przynosi stratę rozwiązanie jest bardzo proste: wycofaj się, zawsze możesz wrócić.

Większość ludzi myśli o tym ile mogą zarobić. Nigdy nie myślą ile stracą.

Nie skupiaj się na zarabianiu; skup się na ochronie kapitału.

Nie graj bohatera. Schowaj ego do kieszeni. Zawsze kwestionuj siebie i swoje umiejętności. Nigdy nie myśl, że jesteś świetnym traderem. Z chwilą gdy zaczniesz to robić, jesteś martwy.

Najwięcej uczą porażki, nie sukcesy.

Jedna myśl nt. „Trader: The Documentary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *