Jak ciąć straty

Tnij straty. Truizm powtarzany wszędzie i przy każdej okazji. Zwykle pozostawiany bez wyjaśnienia. Po prostu tnij. Ale jak? Gdzie? Kiedy? Po co?

Cięcie strat to NIE:
- ciasny stop-loss;
- ryzyko na transakcję;
- unikanie gry w konsolidacjach;
- itp. itd.

Wszystko powyższe to ograniczanie potencjalnych strat. Czyli bezpieczna i defensywna gra.

Żeby coś uciąć trzeba to coś najpierw mieć.

Głupie i systemowe

Straty dzielą się na dwie kategorie: głupie i systemowe.

Wspólnym mianownikiem głupich strat jest łamanie reguł strategii. Zbyt wczesne i zbyt późne wejścia, gra w czasie konsolidacji, ?pod prąd?, w czasie danych itd. Głupia strata to każda, której wynika z lekceważenia ustalonych reguł. Lek na tę dolegliwość jest jeden – samodyscyplina.

Z kolei straty systemowe to wszystkie, które powstały mimo gry zgodnej za zasadami strategii. Nie sposób ich uniknąć, ale? można je zmniejszyć.

A to stop loss nie wystarczy??!!

Kiedy transakcja jest na minusie mamy do wyboru:

1#. Czekanie
- pasywne podejście. Wychodzimy z założenia, że transakcja ma potencjał aż do wybicia SL-a. Obserwujemy naszą stratę z nadzieją, że rynek zacznie iść w zakładanym kierunku. I zazwyczaj nic z tego nie wychodzi.

2#. Cięcie – SL traktujemy jako stratę ostateczną, czyli wariant najgorszy z możliwych. Zamiast czekać, aż cena dotrze do naszego SL-a ucinamy ją wcześniej.

To nie jest łatwe

Zaakceptowanie mniejszej, ale pewnej straty jest trudniejsze niż czekanie z nadzieją, że rynek jednak zawróci i  zarobimy. Gdy jesteśmy pod kreską podświadomie szukamy argumentów za trzymaniem pozycji, mimo, że rynek nie jest skory do współpracy. Tok myślenia jest mniej więcej taki:

Setup był ok, lokacja idealna, ta transakcja musi się udać! Jeśli teraz ją zamknę to będę w plecy. Dam sobie szansę i poczekam.

W ten sposób stajesz się zakładnikiem własnej opinii. Łudzisz się, że dajesz sobie szansę zysk. Tak naprawdę to pozwalasz stratom rosnąć. A wszystko dlatego, że chcesz mieć rację.

Spekulacja nie polega na ?maniu racji? tylko zarabianiu pieniędzy i ochronie kapitału. To ile tracisz decyduje o zyskach. Każdy pips jest ważny.

Jeżeli transakcja nie przynosi pożądanych rezultatów w pożądanym czasie trzeba ją zamknąć. Nie czekaj aż rynek Ci udowodni, że się myliłeś. Musisz wziąć sprawy w swoje ręce i uciąć stratę kiedy jest jeszcze mała. Masz pełną kontrolę nad wysokością strat. Zadbaj, by były małe, a zyski automatycznie wzrosną.

Co Ci to da?

Mniejsze straty łatwiej odrobić. Zamiast 10 pipsów stracisz np. 4. Ewentualne serie strat nie będą bolesne, a konto zbytnio nie ucierpi. Przykład:

5 strat z rzędu x 10 pipsów = 50 pipsów do odrobienia.

Tnąc straty możemy je zmniejszyć o ponad połowę:

5 strat z rzędu x 5 pipsów = 25 pipsów do odrobienia.

W pierwszym przypadku musimy zarobić 50 pipsów, żeby w ogóle wyjść na zero. W drugim wystarczy 25.

Kiedy uciąć łeb stracie

Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie Ci powiedzieć kiedy najlepiej uciąć stratę, bo sam robię to intuicyjnie. Zamiast tego dam Ci cztery wskazówki:

- trzymaj tylko te pozycje, które dają zyski zaraz po wejściu.

- krótkie słupki nie wróżą nic dobrego. Tak samo jak słupki z długimi cieniami i doji. Odzwierciedlają niezdecydowanie rynku. A jak rynek nie jest zdecydowany to lepiej się ewakuować;

- zwróć uwagę na budowę pierwszego słupka po wejściu. Zmierza tam, gdzie byś chciał? Wystaje wyraźnie poza słupek sygnałowy? Czy może z pewną taką nieśmiałością chowa się za poprzednim;)

- jeżeli po pierwszych trzech słupkach jesteś na minusie ? wycofaj się i czekaj na następną okazję. Nie trać czasu i pieniędzy.

Zobacz też:
Koszt głupoty – sprawdź ile tracisz niepotrzebnie

6 myśli nt. „Jak ciąć straty

 1. Dzięki za ten post, dokładnie tak robiłem do tej pory, nawet jak byłem na minusie przez dłuższy czas to nie zamykałem stratnej pozycji. W większości przypadków kończyło się to sl’em.
  Cóż jednak scapling to dla mnie nowość i tutaj trzeba stosować trochę inne zasady.

 2. Akurat styl gry(skalp, long term, swing trading, intraday itp) jest tu bez znaczenia. Zasada cięcia strat obowiązuje zawsze i wszędzie. Tego po prostu trzeba się nauczyć i konsekwentnie stosować. Naczelna zasadą w tradingu jest ochrona kapitału, cięcie strat to jeden z jej elementów…

 3. “przynosi pożądanych rezultatów…” ja bym tu sie jeszcze pokusil o dodanie ‘w pozadanym czasie’. O tymze fakcie IMO sie tak czesto zapomina, jak on sie sprawdza… ale to chyba material na caly odrebny artykul :)
  jak zwykle fajny tekst,
  pozdrawiam
  Art.

 4. Mam trzy zasady wypisane w swoim dzienniku. Czytam je zawsze, przed uruchomieniem platformy. Jedną z nich jest – Czasem przyznać się do błędu i zamknąć pozycję z mała stratą jest mniej stresujące niż czekanie na SL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *