Co Ty wiesz o zamykaniu?

Nie ma znaczenia jak długo grasz, nigdy nie będziesz w tym perfekcyjny. Prosty przykład. Mój znajomy jest emerytowanym ?czarodziejem rynków?. Na kontraktach zarobił ponad 100 milionów dolarów. Powiedział mi, że nigdy nie udało mu się opanować do perfekcji strategii wyjścia - Laurence A. Connors

Zamykanie pozycji to jedna z najtrudniejszych rzeczy w tradingu.

Wejścia można dopracować do perfekcji z prostego powodu ? decyzje podejmujemy w oparciu o fakty. Możemy dokładnie określić lokację, setup i wejście. Z chwilą, gdy rynek spełni dane warunki dokonujemy transakcji. Ustalamy też ile ryzykujemy. Proste? Proste.

W przypadku zamykania transakcji jest ?mały? problem ? nie znamy przyszłości. Prawa strona wykresu to jedna wielka niewiadoma. Nie wiemy jak zachowa się rynek, dlatego nie jest możliwe określenie idealnego wyjścia z danej transakcji.

Każda transakcja jest unikalna (mimo, że większość wygląda bardzo podobnie) i może się zakończyć na pięć sposobów:
- duża strata;
- mała strata:
- breakeven;
- mały zysk;
- duży zysk;

Nad stratami mamy całkowitą kontrolę. Dużych strat unikniemy grając rozsądnymi stawkami. Małe straty będą rezultatem ciasnych stop-loss?ów i cięcia strat. Breakeven osiągniemy przesuwając stop-loss na poziom wejścia. Ograniczanie potencjalnych strat jest w miarę proste (co nie znaczy, że łatwe!).

Jeśli chodzi o zyski sprawy mają się już nieco inaczej. Możemy określić jaki zysk nas interesuje, ale nigdy nie mamy pewności czy rynek da tyle zarobić.

Po pierwsze ? styl gry

Musisz określić jaki styl najbardziej Ci odpowiada. Małe i częste zyski? Duże i rzadkie? Coś pomiędzy? Skalping? Micro-day-trading? Day-trading? Swing trading?

Po drugie ? timing w skali makro

Musimy wiedzieć jak wygląda ogólna sytuacja rynkowa. Przy grze na M1 korzystanie z wyższych  interwałów czasowych jest bardzo pomocne (ale nie niezbędne!).

Każdy trend jest złożony z trendów niższego rzędu przy czym sam jest częścią trendu wyższego rzędu. Np. trend spadkowy na M1 może być tylko korektą trendu wzrostowego z M5. Z kolei trend wzrostowy z M5 może być korektą trendu spadkowego na M30 itd.

Setupów o dużym potencjale należy szukać w trendach wyższego rzędu, natomiast wejść na niskich interwałach. Dzięki temu przy niewielkim ryzyku możemy złapać ruchy na kilkadziesiąt pipsów.

Bardzo dobre RR można uzyskać polując np. na początki ruchów z H1 i szukając wejść z M1 czy M5:
- odbicia od linii trendu;
- odbicia od linii kanału;
- setupy na korekcie trendu;
- odbicia/przebicia poziomu S/R;
- wejścia na pierwszych re-testach po wybiciu z konsolidacji;

Kombinacji jest mnóstwo. W poszukiwaniu pomysłów sugeruję zaznajomić się z technikami opartymi na liniach trendu i poziomach S/R.

Szanse na duże zyski maleją tam, gdzie trend trwa już od jakiegoś czasu i istnieje ryzyko, że się odwróci. Wchodząc w miejscach wymienionych wcześniej można trafić na prawdziwą ucztę. Potem zostaje tylko obgryzanie kości. Brzmi niesmacznie, ale też się można najeść.

Najmniejszy potencjał mają transakcje zawierane przed ważnymi poziomami. Np. kupno w pobliżu poziomu oporu, sprzedaż przed poziomem wsparcia. Gorąco nie polecam.

Perfekcja? Zapomnij.

Żadna metoda nie sprawdza się w każdych warunkach, za to wszystko sprawdza się od czasu do czasu. Dlatego warto opracować kilka technik na różne okazje.  Czasem lepiej ustalić poziom docelowy. Czasem przesuwanie stop-loss?a da lepszy rezultat. Czasem lepiej zamknąć transakcję z małym zyskiem lub małą stratą.

Dopiero po fakcie widać jakie rozwiązanie byłoby najlepsze.

Na porządku dziennym są wkurzające sytuacje np.
- zamkniesz pozycje z małą stratą, a za chwilę rynek idzie kilkadziesiąt pipsów oczekiwanym wcześniej kierunku;
- dajesz zyskom rosnąć, jesteś 30 pips na plusie, rynek się cofa i kończysz na breakeven;
- zamykasz transakcję z małym zyskiem, potem okazuje się, że zrobiłeś to za wcześnie;

Itd.

Codzienność. Trzeba się przyzwyczaić i nie stękać, że mogłem trzymać dłużej czy mogłem wyjść wcześniej. Skąd miałeś wiedzieć jaka opcja będzie najlepsza?!

Przykładowe powody do wyjścia

Osiągnięcie poziomu docelowego

Przy wchodzeniu na rynek ustalamy target i cierpliwie czekamy aż zostanie osiągnięty. Trzeba pamiętać o stopniowym zabezpieczaniu pozycji na wypadek, gdy cena nie dotrze tam gdzie chcemy.

Sygnały osłabienia trendu

O ile należy zakładać, że aktualny trend będzie trwał nadal, o tyle trzeba mieć na uwadze, że w każdej chwili może się zakończyć. Na niskich interwałach trend potrafi się zmienić nawet pięć razy w ciągu dnia.

Oznaki sugerujące osłabienie trendu wzrostowego:

- aktualny szczyt równy lub niższy od poprzedniego;
- nowe dno niższe od poprzedniego;
- korekta całkowicie znosząca poprzedni impuls;
- konsolidacja na poziomie poprzedniego szczytu;

Odpowiedni RR

Zamykamy pozycję z chwilą, gdy osiągniemy zadowalający RR.

Cena dociera do ważnego poziomu

Np. wsparcia lub oporu. Zwykle kończy się to konsolidacją, a na konsolidacje szkoda nerwów. Lepiej zamknąć i poczekać na następny sygnał, gdy sytuacja będzie klarowna.

Przykłady z życia wzięte


4 myśli nt. „Co Ty wiesz o zamykaniu?

  1. Witam.Sam wpis nie jest z rodzaju takich które wymagają szerszej polemiki.Co tu dużo mówić sama prawda:)Komentarz pisze tylko w dowód uznania za włożona prace.Widać tu prawdziwe i praktyczne przemyślenia na temat tradingu.Pozdrawiam

  2. Bloga czytam po raz pierwszy i przyznam, że z miejsca przypadł mi do gustu. Krótko, zwięźle i na temat, o to chodzi :)
    A w powyższym poście jest chyba błąd:
    “Najmniejszy potencjał mają transakcje zawierane przed ważnymi poziomami. Np. kupno w pobliżu poziomu oporu, sprzedaż przed poziomem wsparcia. Gorąco nie polecam.”
    Powinno chyba być “kupno w pobliżu poziomu wsparcia, sprzedaż przed poziomem oporu.”
    Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *