Jak rozpoznać zakończenie trendu

Istnieje wiele sposobów, sam na co dzień korzystam z kilku, bo jedna metoda nie wystarczy. Trendy mają różny charakter i kończą się na różne sposoby dlatego znajomość przynajmniej kilku sposobów (określonych sekwencji dołków i szczytów) uważam za niezbędną. Oto jeden z nich.

Na przykładzie trendu wzrostowego.

Mamy wzrosty, cena osiąga coraz wyższe poziomy. W końcu dochodzi do sytuacji, gdy cena przekracza poziom wyznaczony przez ostatni dołek.

Przebicie może być znaczne lub niewielkie.

Najważniejszy jest sam fakt przekroczenia pewnej bariery, który można odczytać jako osłabienie trendu wzrostowego. Osłabienie nie oznacza załamania. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji czekamy na potwierdzenie zakończenia wzrostów, czyli setup, który uformuje się poniżej ostatniego szczytu.

To warunek niezbędny. Przebicie poziomu dołka uznaję za osłabienie wzrostu, a pojawienie się setupu poniżej szczytu traktuję jako okazje do sprzedaży.

I jeszcze jedno.

Tego rodzaju zagrania najlepiej wykorzystywać do podpinania się pod trend główny. Wtedy można osiągać przyzwoite ratio. Wielokrotnie wspominałem o podziale trendów na główne i drugiego rzędu i w większej skali wygląda to tak.

W przypadku trendów spadkowych robimy odwrotnie.

Ps. wpis z zagraniami opóźni się, wypadło mi kilka rzeczy i nie grałem w tym tygodniu.

8 myśli o “Jak rozpoznać zakończenie trendu

 1. Grzesiek Odpowiedz

  Krótki, konkretny wpis. Dzięki wielkie, robisz tutaj naprawdę kawał dobrej roboty. Czytam sporo blogów i większość nawet w połowie nie ma tyle wartości merytorycznej co Twój. Przy okazji, kiedy zamierzasz opublikowac inne sposoby prognozowania zakończenie trendu?
  Pozdrawiam

  • FxMonster Autor wpisuOdpowiedz

   Hej, dzięki za miłe słowa.

   Innych sposobów nie będę publikował, część rzeczy zatrzymam dla siebie.

   Najlepiej wziąć kartkę, ołówek i spróbować narysować układy szczytów i dołków, które będą świadczyć o zakończeniu dominacji byków/niedźwiedzi w danym trendzie. Użyć wyłącznie zdrowego rozsądku i logicznego myślenia – coś jest wyżej, coś jest niżej, coś jest na równi, coś zostało przekroczone. Myślę, że każdy jest w stanie stworzyć kilka kombinacji samodzielnie:)

   Pozdrawiam

 2. marcin Odpowiedz

  To dobra metoda, pamiętam czytałem o tym w „Trader VIC”. A może Pan zdradzić jeszcze jakiś sposób 🙂

 3. marcinos78 Odpowiedz

  Kolejny fajny szybki wpis 🙂 To co mnie cieszy najbardziej to to, że blog żyje, bo ostatnio wpisy pojawiają się dosyć często, a był już okres, że wyglądało, że blog umiera 🙂 Oby tak dalej i z niecierpliwością czekam na wpisy z nagraniami!

  • FxMonster Autor wpisuOdpowiedz

   To będzie wpis ze screenami robionymi w najważniejszych momentach (otwarcie, przesuwanie sl i zamknięcie). Już wcześniej robiłem podchody do video, ale późniejsza obróbka wymaga znajomości programów do edycji video, a na tym się kompletnie nie znam.

 4. marcinos78 Odpowiedz

  Jeśli chodzi o zmiany trendów, to przedstawiona we wpisie sytuacja bardzo dobrze się sprawdza przy grze na wybicia z korekt, o czym z resztą autor napisał 🙂 Można znaleźć jeszcze kilka podobnych sytuacji, w zależności od tego jak mocna jest korekta. Problem zaczyna się wówczas, kiedy odwraca się trend główny w naszej skali czasowej. W takiej sytuacji często na rynku pojawia się chaos. Trójkąty, konsolidacje, fałszywe wybicia w obydwu kierunkach. Dla mnie jest to klasyczny okres, kiedy grać nie należy. Problemem jest to, że zwykle trudno jest określić kiedy chaotyczny okres się zakończył. Dla mnie to prawdziwa zmora, bo wydaje mi się, że już kształtuje się nowy trend, a tu próby wejść kończą się SL. Po fakcie, kiedy analizuję sytuację często stwierdzam, że tu grać nie należało, ale niestety na „żywym” wykresie nie jest to takie oczywiste. Jedyny sposób to czekać, ale zbyt długie czekanie grozi stratą bardzo dobrej okazji…

  • FxMonster Autor wpisuOdpowiedz

   No i wtedy można pograć na pojedyncze ruchy jeśli są jeszcze w miarę czytelne, czyli coś w rodzaju skalpingu. No chyba, że trzęsie we wszystkie strony i ciężko znaleźć sensowny sygnał. Wtedy najlepiej zamknąć wykresy i zająć czymś całkiem innym. Brak pozycji to w końcu też pozycja. Nic na siłę:)

   Dopiero jak się sytuacja wyklaruje można poszukać wejść z trendem.

 5. Cancer0s Odpowiedz

  Ile traderów, tyle metod wyznaczanie końca trendu 😉 Ogólnie każda metoda jest dobra, jeżeli jest stosowana konsekwentnie. Osobiście lubię wybicie dołka + Overbalance jako dodatek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *