Od Zera do Tradera: Ekspert

Dzisiaj ostatnia część serii Od Zera do Tradera. Ten etap jest zwieńczeniem wszystkich starań.

szczytNieświadoma Kompetencja

Masz już dużą wiedzę i spore doświadczenie. Potrafisz grać profesjonalnie, posiadasz własną strategię, wiesz jak optymalnie zarządzać kapitałem. Jesteś w pełni świadomy ryzyka jakie niesie ze sobą gra na rynkach finansowych. Dobrze się czujesz nawet w niepewnych warunkach, serie strat nie spędzają Ci snu z powiek.

Zarabiasz regularnie. Nie spieszysz się z zyskami. Wolisz zarabiać mniej, a pewnie, niż dużo, a ryzykownie. Konto z czasem „puchnie”, stopniowo zwiększasz stawki. Traktujesz trading jak zwykłą pracę. Tak naprawdę Twoja gra przypomina teraz prowadzenie małej firmy – masz koszty (spread, straty) i generujesz przychody (zyski).

Przestajesz odczuwać potrzebę zarabiania milionów, o których kiedyś marzyłeś. Zyski liczone w tysiącach okazują się wystarczające. Pierwszy milion? Może kiedyś. Żadnej presji i pośpiechu. Po prostu codziennie robisz swoje.

Emocje ustępują miejsca chłodnej kalkulacji. Trading nie daje już ekscytacji i staje się nudny. Działasz rutynowo, wiele rzeczy masz zaplanowanych i robisz je nieświadomie. Ot, dzień jak codzień.

Jesteś pewny siebie i jednocześnie pokorny wobec rynku.

Wbrew pozorom nie przestajesz się uczyć nowych rzeczy. Zawsze możesz coś ulepszyć, poprawić, zmienić, dopasować itp. Codziennie uczysz się czegoś nowego o rynkach i o sobie. Edukacja to proces, który nigdy się nie kończy.

Jak to wygląda w praktyce?

Marek już od kilku miesięcy gra swoją strategią. Zna ją na wylot – sam ją opracował i testował, ale dopiero teraz, po kilku miesiącach gry prawdziwymi pieniędzmi ma pewność, że jest solidna. Z początku martwił się, czy wszystko wyjdzie. Okazało się, że trading jest prosty. Oczywiście jeśli się go uprości.

W miarę upływu czasu poznał swoje możliwości. Zna swoją tolerancję na ryzyko. Nie szuka okazji na siłę, nie stara się złapać każdego ruchu. Cierpliwie czeka na najlepsze scenariusze rynkowe. Wie, że jakość jest o niebo lepsza od ilości. Jego skuteczność znacząco się poprawia, bo cały czas nad nią pracuje.

Analizuje swoje pozycje, sprawdza co można zrobić lepiej i wnioski przekłada na praktykę. Nie oczekuje, że będzie perfekcjonistą.

Stres co prawda nie znikł, ale jest dużo mniejszy. W ogóle emocje przestały brać górę nad rozsądkiem. Marek jest opanowany i spokojny podczas gry. Teraz liczy się dla niego zysk w dłuższym terminie. Straty przyjmuje ze spokojem, zyski nie wywołują euforii. To, co kiedyś było hazardem stało się codziennością, zwykłą pracą. Działa rutynowo, dzień za dniem, miesiąc za miesiącem.

Jest traderem. W pełnym tego słowa znaczeniu.

Zobacz też inne artykuły z tej serii:

Od Zera do Tradera: Początkujący
Od Zera do Tradera: Zaawansowany Początkujący
Od Zera do Tradera: Doświadczony Trader

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *