Jesse Livermore – cytaty

Jessie Livermore był amerykańskim graczem giełdowym, który kilkukrotnie zdobywał i tracił wielomilionowe fortuny. Powszechnie uznawany za jednego z najlepszych traderów wszech czasów, prawdziwa legenda Wall Street. Cytaty wybrane.

„Pamiętaj, rynek jest stworzony, by robić w konia większość ludzi przez większość czasu.”

„Niekontrolowane emocje są prawdziwym i śmiertelnym wrogiem spekulanta.”

„Przez cały czas ludźmi kieruje chciwość, strach, ignorancja i nadzieja przez co zachowują się w podobny sposób. Właśnie dlatego różne formacje występują regularnie. „

„Rynek często podąża w kierunku przeciwnym do prognoz spekulantów. Skuteczni spekulanci muszą porzucić swoje prognozy i podążyć za rynkiem. Nigdy nie kłócą się z ceną. Rynki nie mylą się nigdy, to opinie często są błędne. „

„Nigdy nie próbuję przewidywać czy zgadywać. Ja tylko reaguję na to co mówi mi rynek swoim zachowaniem.”

„Skuteczni traderzy zawsze idą po linii najmniejszego oporu. Podążaj za trendem. Trend jest twoim przyjacielem. „

„Rozważny spekulant nigdy nie dyskutuje z ceną.”

„Skuteczny trading jest potyczką emocjonalną, a nie na inteligencję.”

„Niewielu osiąga sukces na giełdzie, ponieważ brak im cierpliwości. Czują silną potrzebę szybkiego wzbogacenia się.”

„Jedynym sposobem na efektywną naukę spekulacji jest zainwestowanie prawdziwych pieniędzy, śledzenie transakcji i analizowanie błędów? To trudne pod względem psychicznym, ponieważ wymaga od spekulanta przebrnięcia przez kosztowne błędy i pomyłki. Każdy kto stracił pieniądze na kiepskich inwestycjach wie jak trudno przeanalizować co się stało. Rozpatrzenie stratnej transakcji jest trudne, ale niezbędne, by nie dopuścić do podobnej straty w przyszłości.”

„Tu chodzi o predyspozycje do gry, stalowe nerwy i umiejętność oceny zdarzeń bez kierowania się emocjami. Poza tym o zdolność do postrzegania rzeczy, których inni nie widzą i dobra pamięć. Zajmnij się spekulacją tylko jeśli możesz z niej uczynić pełnoetatowe zajęcie. Nie bierz pod uwagę zewnętrznych prognoz, nie ważne skąd by nie pochodziły. Nie łap szczytów i dołków, to zajęcie dla głupców. Ogranicz liczbę posiadanych akcji do liczby, którą będziesz w stanie w pełni kontrolować. Ciężko śledzić wiele akcji naraz. Tnij straty szybko i nie rozmyślaj nad nimi. Ucz się na błędach, ale pamiętaj, że są nie do uniknięcia, podobnie jak nie da się uniknąć śmierci. Zajmuj duże pozycje tylko kiedy wszystkie główne czynniki przemawiają na twoją korzyść? co jakiś czas wypłacaj gotówkę, zrób sobie przerwę, jedź na wakacje. Nie próbuj być na rynku przez cały czas. Tak się nie da, to zbyt wielkie obciążenie psychiczne.”

„Nadzieja i chciwość są najlepszymi przyjaciółmi przegranych. Zajęcie pozycji na rynku wywołuje nadzieję. Pozytywne nastawienie leży w naturze ludzkiej, spodziewamy się najlepszego. Nadzieja ma duże znaczenie dla przetrwania. Ale podobnie jak ignorancja, chciwość i strach wypacza rozsądek. Bo widzisz, giełda jest oparta na faktach, rzeczywistości i powodach, giełda jest nieomylna. To traderzy się mylą. Po zakręceniu ruletką to mała czarna kulka pokazuje końcowy wynik, a nie chciwość, strach czy nadzieja. Wynik jest obiektywny, ostateczny i niepodważalny.”

„Myślę, że ludzie chcą żeby ich prowadzić, instruować i mówić co mają robić. Szukają zapewnień. Zawsze chcą podążać za tłumem, masą, ponieważ pragną poczucia bezpieczeństwa. Boją się samodzielności i posiadania opinii sprzecznej z opinią większości, chcą być częścią czegoś większego, a nie stać jak samotne cielę na środku niebezpiecznej prerii opanowanej przez wilki.”

„Po pierwsze, nie graj przez cały czas. Mimo posiadanego kapitału wiele razy stałem z boku, zwłaszcza wtedy, gdy nie miałem pewności do kierunku rynku i czekałem na potwierdzenie następnego ruchu? Po drugie, zmiana trendu głównego zadaje ból większości spekulantów.”

„Ostatni zryw dużego wolumenu jest świetną okazją do  wyprzedania akcji z dużych pozycji. Wiedziałem, że łapanie szczytów i dołków jest głupie. Zawsze lepiej pozbyć się dużych pozycji podczas wzrostów, kiedy wolumen jest spory. To samo dotyczy krótkich pozycji; najlepiej się ich pozbywać po stromych i szybkich spadkach.”

„Wszystkie akcje są jak istoty ludzkie: mają charakterystyczną osobowość. Mogą być agresywne, z rezerwą, podekscytowane, nerwowe, zmienne, nudne, wyraźne, logiczne, przewidywalne, nieprzewidywalne. Często analizowałem akcje tak jakbym analizował ludzi; po pewnym czasie ich reakcje na określone warunki stały się bardziej przewidywalne. „

„Jestem pełni świadom, że spośród milionów ludzi tylko garstka jest w pełni zaangażowana w sztukę spekulacji. O ile  wiem, spekulacja jest pracą na pełen etat. Być może jest powołaniem, które wielu czuje, ale niewielu osiąga sukces.”

„Bycie zdyscyplinowanym i przestrzeganie reguł jest niezbędne. Bez konkretnych, jasnych i przetestowanych reguł spekulanci nie mają realnych szans na sukces. Dlaczego? Ponieważ spekulant bez planu jest jak generał bez strategii, czyli bez planu bitwy. Spekulanci bez klarownego planu są skazani na motanie się między ruchami rynku aż zostaną pokonani.”

„Wall Street nigdy się nie zmienia: tylko pieniądze zmieniają kieszeń.”

„Jeśli nie możesz spać w nocy ze względu na otwarte pozycje oznacza to, że przesadziłeś z ich wielkością. Zmniejsz swoje zaangażowanie, byś mógł spać spokojnie.”

„Uważam, że ludzie inteligentni, sumienni i skłonni do poświęcenia niezbędnej ilości czasu mogą osiągać sukcesy na Wall Street. Jeżeli będą traktować spekulację tak, jak każdy inny biznes, mają duże szanse na powodzenie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *